Pisanie charakterystyki

Pobierz

Podstawy pisania.Charakterystyka postaci powinna składać się z następujących elementów: 1.. Jak napisać charakterystykę?. Ile akapitów ma charakterystyka postaci?plan charakterystyki: Charakterystyka, tak jak inne prace pisemne, powinna składać się z: wstępu (ogólna prezentacja postaci np. jak się nazywa, kim jest, skąd znasz postać, stan cywilny, stan majątkowy, wiek)Wszystkie musisz uzasadnić lub podać przykład z tekstu, czyli cytat.. Nie ograniczaj się do wyliczenia swoich cech.. Przedstawienie postaci.. Jak krok po kroku napisać charakterystykę postaci: 1. b) załącznik nr 4: 1.Uczniowie piszą wstęp do charakterystyki.. Droga harcerska - rok wstąpienia do harcerstwa, stopień, funkcja, na jakich wyjazdach harcerskich była.. - wykształcenie.. Zgromadź wszystkie informacje o sobie.. Jedni powiedzą, że nic, a ja powiem, że wszystko.. Dobrą charakterystykę powinno wyróżniać piękne, bogate słownictwo.. Cechy wyglądu - budowa, kolor oczu, włosów itp. - sposób poruszania się, mówienia - sposób ubierania się 3.Cechy charakteru - sposób zachowywania się…SCENARIUSZ POJEDYNCZEJ LEKCJI .. 2.charakter: tutaj piszemy o wewnętrznych cechach bohatera.. Spróbuj spojrzeć na siebie krytycznie i obiektywnie.. Zapraszam Cię.. Charakterystyka ma być całościowym opisem, dlatego należy zwrócić uwagę na wszystkie cechy postaci, również te nienazwane wprost..

Cechy charakterystyki.

0.Analizie podlega nie tylko zewnętrzny wygląd prezentowanej osoby (jak w wypadku opisu postaci), lecz również jej sposób zachowania, charakter, intelekt, styl życia i wyznawane poglądy.. Mam nadzieję, że przedstawione informacje pozwolą Ci napisać charakterystykę.. Charakterystyką porównawczą nazywamy pracę, w której porównuje się co najmniej dwóch bohaterów indywidualnych lub zbiorowych.. a) napisz sprawdzoną formułkę: [ (imię i nazwisko bohatera) jest (głównym/drugoplanowym.). bohaterem powieści (autor) pt (nazwa książki)] b) ile ma lat, co stało się z jego rodzicami, gdzie mieszka (skąd pochodzi), co robi (np. poszukuje wuja.). Kolejne elementy charakterystyki powinny logicznie wynikać z siebie, a opis ma dać kompleksowy obraz postaci.Obejmuje ona drobiazgowe scharakteryzowanie (opis) najczęściej głównego bohatera lektury, filmu lub sztuki, albo ważnych bohaterów pobocznych.. Zanim rozpoczniesz pracę nad samym tekstem, ważne jest, aby uporządkować sobie informacje, którymi dysponujesz, ewentualnie poszukać dodatkowych.Jak napisać charakterystykę?. Ogólne informacje - tutaj piszesz imię, nazwisko, wiek, klasę, szkołę, rodzeństwo, uczulenia, czy ma rodzeństwo w drużynie i wszystko, co wyda ci się przydatne.. Rodzaje charakterystyk.. Przypomnę Ci plan charakterystyki oraz przedstawię wzór, tak aby wesprzeć Cię w przygotowanym dla Ciebie zadaniu..

Definicja charakterystyki.

Co musisz ująć w opisie: wygląd zewnętrzny np. sylwetka, wzrost, ubiór, znaki szczególne; cechy charakteru - podaj przykłady zachowania, usposobienia, sposób mówienia, napisz jak bohater traktuje innych;Zależy kogo opisujesz.. Nie kopiuj książki, napisz coś od siebie.. - wiek, miejsce zamieszkania.. Jak napisać charakterystykę?. Mogą tu pojawić się takie określenia jak: pracowity / rzetelny / dokładny / precyzyjny / leniwy / odpowiedzialny / punktualny / troskliwy / życzliwy / tolerancyjny / wyrozumiały / poważny / roztrzepany / tchórzliwy / idealista / naiwny / sentymentalny.Napisanie dobrej charakterystyki nie jest proste, wymaga bowiem zarówno trzymania się założonego planu, jak i rzetelnego przygotowania do opisywania postaci.. Typy charakterystyk,cechy charakterystyki.Piszemy charakterystykę.. Postaraj się opisać siebie całościowo.. W opisie warto zastosować frazeologizmy.charakterystyka zbiorowa - przedstawienie grupy ludzi, charakterystyka bezpośrednia - cechy postaci nazywane są wprost, charakterystyka pośrednia - nie nazywa się cech postaci, czytelnik z opisu zachowania bohatera musi wywnioskować, jaki on jest, charakterystyka statyczna - charakteryzujemy postać w określonym momencie życia,Pisanie charakterystyki Dzień dobry, Dzisiejszym tematem zajęć z języka polskiego będzie pisanie charakterystyki..

Wszystko o pisaniu charakterystyki.

Przede wszystkim daje dziecku możliwość przeanalizowania drugiego człowieka, lub bohatera książki, czy filmu.. Jej celem jest znalezienie podobieństw i różnic.. 2.Zadanie domowe: a) dokończyć charakterystykę.. Podam przykład.. - imię i nazwisko.. Dzięki charakterystyce dziecko uczy się nazywać cechy charakteru, usposobienia oraz uczucia, emocje i zachowania.Jak napisać charakterystykę porównawczą?. postacie rzeczywiste (np. koleżanki z klasy, babcię i dziadka), postacie literackie (np. zestawiając bohaterów szkolnej lektury, np. Anię i Dianę z Ani z Zielonego Wzgórza).Z uwagi na to, że autocharakterystyka jest jedną z odmian charakterystyki, to zasady ich tworzenia są takie same.. 1.Proszę uczniów o napisanie wstępu do charakterystyki (zadanie wykonujemy wspólnie na tablicy).. Szczególną formą charakterystyki jest autocharakterystyka, czyli próba przedstawienia samego siebie.Charakterystyka porównawcza to zestawienie kilku (może być dwóch) postaci po to, by wydobyć ich podobieństwa i różnice.. [LINK] Proszę czekać.. WYGLĄD.Przygotowanie do pisania charakterystyki Pisać o kimś, to znaczy mieć wiedzę o samej postaci (osobie), o wydarzeniach z jej życia, o jej poglądach, stosunku do samego siebie i innych ludzi..

Życzę1.Przygotowanie do pisania charakterystyki.

Zakończenie natomiast zawiera ocenę bohatera.. Przedstawienie postaci - imię i nazwisko - wiek, miejsce zamieszkania - wykształcenie 2.. Wskazówki: 1.. Wstęp zawiera ogólne informacje o bohaterze, które są rozszerzane o szczegóły na etapie rozwinięcia.. Tworzymy ją, zestawiając cechy obu postaci wg planu zwyczajnej charakterystyki: Wstęp - przedstawienie obu bohaterów.Pisanie z przyjemnością - Opis postaci (zestaw) forma wypowiedzi uwzględniająca sam wygląd zewnętrzny postaci; Przydatne arkusze (in blanco) - Moja rodzina (zestaw) wypełniamy ozdobne karty poświęcone członkom naszej rodziny, tworzymy krótkie charakterystyki osób; Łamigłówka Ja i inni ludzie / Relacje w grupie - Prawa rękaKiedy piszemy charakterystykę porównawczą dwóch lub więcej osób albo dwóch czy kilku grup, mamy na celu porównanie, czyli znalezienie zarówno cech wspólnych, jak i różnic między poszczególnymi osobami czy grupami.charakterystyka zewnętrzna - przedstawia wygląd i postępowanie postaci, czyli wszystko, co jest widoczne z zewnątrz (bliska opisowi) - prozopografia - wbrew pozorom nie jest to opis kompletny, ponieważ ogranicza się wyłącznie do tych informacji, które wskazują na obecność jakiejś cechy wewnętrznejElementy charakterystyki: 1.. Charakterystyka postaci, dzięki swojej szczególnej kompozycji, elementom oraz strukturze - jak zauważa Mirosław Grzegórzek z Uniwersytetu Pedagogicznego im.Zasady pisania charakterystyki precyzują, że powinna ona zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie.. 1.Kształtowanie umiejętności pisania charakterystyki.Najczęstsze błędy pojawiające się podczas redagowania charakterystyki postaci: pisanie nie na temat, brak przemyślanej koncepcji całości, zbyt obszerny opis wyglądu zewnętrznego (zamiast charakterystyki - opis postaci), pominięcie opisu cech wewnętrznych postaci (tj. jej usposobienia, cech charakteru, zainteresowań, .Charakterystyka, charakterystyki, o charakterystyce, jak napisać charakterystykę?. Mam nadzieję, że pomogłam.. WSTĘP.. 3.Jak napisać: esej, rozprawka, felieton, reportaż, recenzja, streszczenie, opis, opowiadanie, charakterystyka, notatka?. TEMAT LEKCJI: Językowy skarbiec - bogate słownictwo dobrą drogą do napisania barwnej charakterystyki TYP LEKCJI: Lekcja integrująca treści wewnątrzprzedmiotowe kształcenie literackie z kształceniem językowym o charakterze ćwiczeniowym rozwijająca kompetencje językowe.CELE LEKCJI W ZAKRESIE: ODNIESIENIE DO WYMAGAŃ Z PP wiedzy Uczeń:Charakterystyka.. : Jeżeli opisujesz zmarłą ciocię będzie w czasie przeszłym, ale jeżeli opisujesz swoją kumpelę (która wciąż żyje i ma taki charakter jak w charakterystyce) to czas teraźniejszy..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt