Szkodliwe przykłady tarcia

Pobierz

Tarcie wywołane ścieraniem się zewnętrznej powierzchni rakiety i powietrza powoduje nie tylko hamowanie jej ruch, ale także rozgrzewanie rakiety do bardzo wysokiej temperatury.Tarcie szkodliwe - ścieranie się części maszyn, - nierówności na lodowisku zwiększają siłę tarcia - co jest przeszkodą dla wykonywania sportów - łyżwiarstwo - podczas poruszania się dużymi samochodami - opór powietrza spowalnia prędkość pojazdów, - duża siła nacisku zwiększa siłę tarcia - trudniej jest ruszyć z miejsca ciężkim pojazdom.. Opór powietrza jest wynikiem zderzeń poruszającego się ciała z cząsteczkami powietrza.. naczynia, pomiędzy gąbką a np. talerzem występuje tarcie.. Bardzo szkodliwe jest tarcie występujące np. podczas lotu rakiety w atmosferze.. Opór powietrza to rodzaj oporu ruchu, który może znacząco spowolnić ruch.. Na co dzień spotykamy się z nim wykonując zwykłe, codzienne czynności.. Opór powietrza.. Jest ono siłą, która działa hamująco na ruch ciała.. Szkodliwość tarcia polega również na tym, że powoduje niszczenie trących się podczas ruchu elementów maszyn.Tarcie pozytywne • tarcie pomiędzy hamulcem a kołem sprawia, że koło przestaje się obracać, • piłkarze noszą buty na specjalnych metalowych korkach żeby nie śliskali się na mokrej murawie, • powierzchnie opon samochodowych i nawierzchnie dróg wykonywane są z chropowatych materiałówPodaj po dwa przykłady szkodliwych i nieszkodliwych sił tarcia..

Bardzo szkodliwe jest tarcie występujące np. podczas lotu rakiety w atmosferze.

(podkładając rolki , stosując łożyska ) tym zmniejsza sie tarcie.Takie będzie ono podczas jazdy samolotu, pociągu, roweru.. c) Tarcie między rękami, a kierownicą roweru jest pożyteczne (możemy skręcać- kierownica nie wylatuje z rąk) Odp.Siła tarcia kinetycznego ma kierunek ruchu wzajemnego ciał, a zwrot przeciwny do zwrotu ruchu.. Więc, aby to zmniejszyć smarujemy te części smarami lub odpowiednimi olejami.Szkodliwe tarcie: -np w silniku, -w rowerze itp- dlatego miedzy innymi sie oliwi takie rzeczy xD ,kiedy się wywracamy zdzieramy skore, poruszanie sie jest ciezsze.. Tarcie pożyteczne: Tarcie pomiędzy hamulcem a kołem rowerowym sprawia że koło przestaje się obracać.. Opory powietrza zależą bezpośrednio od prędkości .Skoro tarcie to iloczyn współczynnika tarcia i siły nacisku to, gdy części trące będą wykonane z materiałów o niskim współczynniku tarcia to zmniejszy to siłę tarcia.. Tarcie wywołane ścieraniem się zewnętrznej powierzchni rakiety i powietrza powoduje nie tylko hamowanie jej ruchu, ale także rozgrzewanie rakiety do bardzo wysokiej temperatury.Takie będzie ono podczas jazdy samolotu, pociągu, roweru..

Podaj dwa przykłady sytuacji, w których tarcie jest pożyteczne...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd.

Bardzo szkodliwe jest tarcie występujące np. podczas lotu rakiety w atmosferze.. .Stosując smary lub zamieniając tarcie posuwiste na toczne.. W każdym ruchu tarcie jest siłą hamującą.. Tarcie szkodliwe a) podczas przesuwania skrzyni po podłożu tarcie przeszkadza ruchowi - zmniejszamy np poprzez podłożenie bali okrągłych b) podczas tarcia części maszyn następuje ich szybkie zużycie - smarujemy, oliwimy i dajemy łożyska toczne c) skrzypienie drzwi utrudnia ich otwieranie , bo tarcie jest za duże - oliwimy np d) rozjeżdżony lód przeszkadza zawodnikom jazdę po nim na łyżwach - wygładzamy szlifierkami e) narciarzom podczas biegu tarcie utrudnia ruch .Tarcie będzie czynnikiem hamującym podczas lotu samolotu, jazdy pociągu czy roweru.. Zawartość strony.. Rozwiązania zadań klasa 7. się i zużywają w skutek działania siły tarcia.Podaj przykłady ciał na które działa siła oporu powietrza, przeanalizuj jak duże znaczenie .. Tarcie wywołane ścieraniem się zewnętrznej powierzchni rakiety i powietrza powoduje nie tylko hamowanie jej ruchu, ale także rozgrzewanie rakiety do bardzo wysokiej temperatury.Bardzo szkodliwe jest tarcie występujące, np. podczas lotu rakiety w atmosferze (tarcie wywołane ścieraniem się zewnętrznej powierzchni rakiety i powietrza powoduje hamowanie jej ruchu i rozgrzewanie rakiety do bardzo wysokiej temperatury)..

ReklamaPozytywne skutki tarcia: -wykrzesanie ognia,-hamulce,-chodzenie,-toczenie koła, -ścieranie na tarce, -pisanie.

Z drugiej jednak strony gdyby nie tarcie nie byłoby możliwe chodzenie, w zimie na śliskich nawierzchniach, gdzie nie występuje tarcie, zwiększa się .szkodliwe: Podczas zmywania naczyń, przesuwamy gąbką po powierzchni.. b) Tarcie pomiędzy butem, a chodnikiem jest pożyteczne (możemy chodzić, but się nie ślizga) Odp.. Takie będzie podczas jazdy pociągu, roweru .tarcie statyczne- pojawia się w momencie wprawiania ciała w ruch - np. przesuwając ciężki przedmiot, na samo "oderwanie" go od podłoża (wprawienie w ruch) musimy użyć większej siły niż na późniejsze suwanie go po podłodze.. Wartość siły tarcia zależy od rodzaju stykających się powierzchni, od wartości siły .. jest ono szkodliwe i zapobiegamy jego wystqpowaniu Autoksztafty Ržsuj sek I 2/2 10,1cm Ms 20 Kol 79 str 2 Im silniej naciśniesz hamulec, tym mocniej klocki hamulcowe trą a koło tym szybciej się zatrzymujea) Tarcie pomiędzy łyżwami, a lodem podczas jazdy jest szkodliwe (łyżwy hamują) Odp.. Strona główna Teoria Wzory klasa 7 Wzory klasa 8 Rozwiązania .. Następnym pozytywnym przykładem tarcia jest wykorzystywanie jego sił w budowie hamulców poprzez pokrywanie klocków hamulcowych porowatym materiałem zwiększającym tarcie.tarcie bywa pożyteczne gdyby go nie było, nie można by np chodzić, bo dzięki sile tarcia pomiędzy butem a ziemią, jesteśmy w stanie zrobić krok, nie można by ruszyć z miejsca samochodem, bez obecności tarcia szlifierka nie wypolerowała by ciała , bez tarcia szkodliwe głównie w maszynach ale i w niektórych sytuacjach życiowych podczas otwierania drzwi tarcie jest szkodliwe, drzwi a dokładniej zawiasy skrzypią, jest trudno je otworzyć , ulgę przynosi naoliwienie zawiasów .tarcie szkodliwe - zawiasy od drzwi trudno się obracają bo jest zbyt duże tarcie - zmniejszamy je dodając smaru tarcie małe na lodzie jest szkodliwe dla poruszających się ludzi, bo mogą połamać nogi, po posypaniu piaskiem zwiększamy je czyniąc to większe tarcie pożytecznym dla nich, ale dla łyżwiarza już nie.Pozytywne skutki tarcia: -wykrzesanie ognia,-hamulce,-chodzenie,-toczenie koła, -ścieranie na tarce, -pisanie.-wykrzesanie ognia Negatywne: -zwiększenie siły którą musimy podziałać na ciało aby wprawić je w ruch, zużywanie się przedmiotów, -przegrzewanie maszyn, -brak możliwości stworzenia perpetuum moblile, -zużywanie benzyny w pojazdach.-możliwiść skaleczenia się, -zdzieranie podeszw butów, - stępianie noży, -wypisywanie długopisów, - zdzieranie ubrańNajczęściej tarcie jest szkodliwym zjawiskiem ubocznym..

Tarcie jest szkodliwe, na przykład kiedy występuje w częściach silników i urządzeń elektrycznych, powoduje ścieranie opon w samochodach itd.

Znaczenie tarcia w życiu codziennym i technice jest bardzo duże, ponieważ tarcie jest związane z prawie każdym zjawiskiem mechanicznym.. Jedną z najważniejszych przyczyn tarcia jest chropowatość powierzchni stykających się ze sobą podczas wzajemnego oddziaływania ciał .Zadanie 3: Świat fizyki 7 - strona 79.. Nowa Era Rozwiązanie zadania: zad.. 2 strona 188.. Siły tarcia powodują, że we wszystkich maszynach zwiększają się straty energii, a także zużycie elementów maszyn przez ścieranie się materiału.. Question from @Jakub69xD - Gimnazjum - FizykaAby zniwelować przynajmniej częsciowo tarcie wprowadza się pomiędzy ruchome części maszyn i urządzeń smary, czyli gęste ciecze.. Jeśli chcemy, aby dany ruch się odbył, to tarcie jest wtedy czynnikiem szkodliwym.. Negatywne: -wytwarzanie ciepła (choć może być też pozytywne), -zwiększenie siły którą musimy podziałać na ciało aby wprawić je w ruch, zużywanie się przedmiotów, -przegrzewanie maszyn, -brak możliwości stworzenia perpetuum moblile, -zużywanie benzyny w pojazdach.Kolejnym pozytywnym przykładem wykorzystywania siły tarcia i ich zmian jest zakładanie gum z bieżnikiem do pojazdów.. Pocierające o siebie elementy maszyn ścierają..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt