Charakterystyka odyseusza z odysei

Pobierz

Odys, jak każdy człowiek, miał wiele zalet i wad.REKLAMA.. Odyseusz to człowiek, który dokonał wielkich czynów.. Był kulturalny, potrafił zjednywać sobie ludzi.. Charakterystyka zewnętrzna.. Bohater powracał do swej Itaki mimo wielu przeszkód jakie napotykał na swojej drodze (był wytrwały), a także oparł się ?czarowi miłości?. Żył w starożytnej Grecji, był królem Itaki.. Skawiński emigruje z kraju i nawet po wielu latach do niego nie wraca.. "Odyseja" bohatera noweli rozpoczyna się tuż po opuszczeniu ojczyzny.. Jest on królem Itaki, którą opuścił przed dwudziestoma laty, aby wziąć udział w oblężeniu Troi.. Podstępem i przebiegłością dążył zawsze do celu.. Ὀδύσσεια Odysseia) - epos grecki, przypisywany Homerowi, oparty na antycznej ustnej tradycji epickiej i spisany przypuszczalnie w VIII wieku p.n.e. Odyseja była przez Homera śpiewana wierszem, tzw. heksametrem.Składa się z 24 ksiąg (pieśni), nie jest to jednak podział oryginalny, został wprowadzony w epoce hellenistycznej przez gramatyków aleksandryjskich.Ostatnie księgi przedstawiają rozprawienie się Odyseusza z zalotnikami i ustanowienie - za sprawą Ateny - pokoju na Itace ((część ludności sprzyjała pretendentom do ręki Penelopy).. Trzyma go przez siedem lat jako zakładnika na Ogygii chcąc go uczynić swoim nieśmiertelnym mężem.. Penelopa z żalem patrzyła za odjeżdżającym na wojnę trojańską mężem..

Walczy na obcych frontach, nosząc w sercu obraz ukochanej polskiej ziemi.Plik charakterystyka odyseusza odyseja.zip na koncie użytkownika catmank • Data dodania: 5 kwi 2016.

Epos, to "inaczej epopeja, jeden z głównych i najstarszy gatunek epiki.Obejmuje utwory najczęściej poetyckie (np. " Iliada"), rzadziej tworzone prozą, a ukazujące dzieje życia legendarnych, częściowo historycznych lub całkiem historycznych bohaterów, na tle wydarzeń przełomowych dla danego narodu, lub też .Penelopa była jedną z bohaterek "Odysei" Homera.. Nie przypuszczała, że ich rozłąka potrwa wiele lat.Postać Skawińskiego przywodzi na myśl mitycznego Odyseusza - żołnierza, uczestnika wojny trojańskiej, tułacza.. Postać, która występuje w obydwu wielkich eposach Homera, przy czym w Odysei jest głównym bohaterem dzieła.. W ojczyźnie pozostawił wówczas żonę, Penelopę i jedynego syna, Telemacha oraz rodziców.Zaletą Odyseusza była jego opiekuńczość i odpowiedzialność, nie chciał zostawić swojej rodziny.. Uczestniczył w 10-letniej wojnie trojańskiej.Odyseusz jest uosobieniem sprytu i przemyślności, które często okazują się bronią skuteczniejszą niż potęga wojskowa.. Wędrowiec pragnie powrócić do domu, przepełniony tęsknotą za swoimi bliskimi i ojczyzną.. Jest zaradny, a zarazem bardzo uparty i wytrwały w dążeniu do celu.. Miał wiele ciekawych i niebezpiecznych przygód podczas swojego powrotu z Wojny Trojańskiej do ojczyzny.. Rodzina i królestwo były dla niego wielką wartością: 10 lat trwa jego podróż na rodzinną wyspę!.

Świat zmarłych występuje tu w roli ważnej kompozycyjnie - jest jedną z krain odwiedzanych przez Odyseusza podczas wędrówki do domu.Odyseusz - charakterystyka Odyseusz, bohater Odysei Homera, to król Itaki, mąż pięknej i wiernej Penelopy i ojciec Telemacha.

Jego żona była bardzo mu wierna i kochała go ponad życie.. Opisywany jest jako postawny i dobrze zbudowany mężczyzna.. nimfy Kalipso i czarodziejki Kirke (pozostał wierny swojej żonie Penelopie).Nasz bohater miał piękną żonę Penelope i mądrego syna Telemacha.. Iliada krzewiła ideał cnoty, męstwa, waleczności, podczas gdy w Odysei na pierwsze miejsce wysuwa się ideał przemyślności, roztropności .Z konsekwencji Odyseusza wzięły się także dwie inne cechy jego charakteru-wierność i wytrwałość.. Miał długie, kręcone włosy oraz charakterystyczne znamię na nodze stanowiące po powrocie jego znak rozpoznawczy.. Odyseusz był przystojnym mężczyzną.. Wysysają towarzyszom Odysa krew.. Po trwającej 10 lat wojnie trojańskiej, w której uczestniczył, przyczyniając się do zwycięstwa Greków, powraca na rodzinną wyspę.Temelach - syn Odyseusza.. Dominika Grabowska 14 sierpnia, 2013 język polski, Szkoła podstawowa No Comments.. "Odyseja" to epos prezentujący w 24 księgach(12.160 wierszy) ostatnich 40 dni z wieloletniej tułaczki Odyseusza, który wraca do rodzinnej Itaki, po zakończeniu wojny trojańskiej.. Jako dzielny wojownik zasłynął na wojnie trojańskiej.. Cieszył się także sławą odważnego i pomysłowego wojownika, chciano, aby wyruszył na podbicie Troi..

Zakochana w Odyseuszu stara się go przetrzymać na sypie jak najdłużej ...Napisz charakterystykę odyseusza z fragmentu odysei z podręcznika ,, Świat w slowach i obrazach" karolcia1821; 2.01.2011 Grek Odyseusz to główny bohater "Odysei" Homera - król Itaki, mąż Penelopy, ojciec Telemacha.

Miał szpiczastą brodę, długie włosy i dużą bliznę na nodze, po, której wszyscy poznawali bohatera.. Jednakże w trakcie podróży wciąż napotyka na kolejne przeszkody, które udaremniają mu powrót do Itaki.Homer - Odyseja - Charakterystyka Odyseusza.. Jak większość ludzi, Odys miał również i wady.Odyseusz był bardzo odważnym człowiekiem, ponieważ w swoim życiu przeżył wiele niebezpiecznych przygód.. Przeżył, dlatego że był bardzo wytrwały i pomysłowy.. Kalypso - Nimfa, władczyni wyspy Ogigii.. Kalipso jest najbardziej znana z roli jaką odegrała w Odysei Homera, w której więzi bohatera wojny trojańskiej - Odyseusza.. Umie sobie poradzić w trudnej sytuacji, co ułatwia mu spontaniczność.. Poznajemy Odyseusza jako młodego, przystojnego mężczyznę.. Tym samym "Odyseja" stanowi kontynuację "Iliady".. Jego kręcone włosy i muskulatura sprawiają, że uznawany jest za bardzo przystojnego.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Wędrówka Odysa, głównego bohatera utworu, trwa około 20 lat, a rozpoczyna się w momencie zburzenia Troi..

Większość historyków literatury uważa, że to właśnie on niemal 3000 lat temu ułożył (a może nawet spisał) Iliadę i Odyseję, czyli dwa wielkie - nie tylko pod względem rozmiarów (w sumie bowiem liczą ponad 27 000 wersów) - eposy.Choć w ich przypadku kwestionowano autorstwo Homera i sugerowano, że powstały one ...Potwory - charakterystyka • Odyseja.

Odyseusz to władca Itaki, mąż Penelopy i ojciec Telemacha.. Syreny - Stworzenia wabiące żeglarzy śpiewem.. Charakterystyka wewnętrznaOdyseusz jest głównym bohaterem "Odysei" Homera.. Ta podróż obfituje w trudy i niebezpieczeństwa, których mógł uniknąć.Postać z Odysei.. Sam jego wygląd wzbudzał respekt u przeciwników.. Został opisany jako wysoki, potężnej budowy, barczysty i wiecznie.Odyseja (gr.. Cechuje go odwaga, gdyż wyrusza do Pylos i Sparty ale jednocześnie roztropność, przykłada się do planu układanego z ojcem w celu wypędzenia zalotników.Początki literatury europejskiej związane są z Homerem.. Odys był wysokim mężczyzną, dobrze zbudowanym.Odyseusza przedstawiono jako męża wspaniałego, barczystego, silnego i przystojnego o ciemnych oczach i czarnych, kręconych włosach.. Kochał swoją rodzinę i był gotowy zrobić dla niej wszystko.Odyseusz był mężem Penelopy.. Przed wyprawą Penelopa i Odyseusz tworzyli idealne małżeństwo, mieli także syna Telemacha.. Bohater unika śmierci, gdyż karze zatkać sobie uszy woskiem i przywiązać się do masztu.. Odys nosił skromne szaty i miał skórzano - liściastą przepaskę.Odyseusz miał skromne uzbrojenie (łuk, kołczan).. Do kultury przeszła jako symbol wiernej żony.. W takiej sytuacji siła prawie nie gra roli, ale Odys też posiadał wielką siłę w mięśniach.Cechy eposu homeryckiego, na podstawie "Iliady" i "Odysei"..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt